Nasiona konopi – niepowtarzalny skład i niezwykłe właściwości

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wielką moc mają te niepozorne nasiona. Ze względu na bogaty skład powinny stać się częścią zdrowej diety. Nasiona konopi zawierają bowiem całę gamę cennych składników. Nasiona konopi wzbudzają wiele kontrowersji. Należy jednak odróżnić konopie siewne (cannabis sativa) od konopi indyjskich (cannabis indica), czyli marihuany. Konopie siewne stosowane są w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i spożywczym. To im poświęcimy chwilę uwagi.

Niezwykła moc kwasów tłuszczowych

Naukowcy zwracają uwagę przede wszystkim na zawartość w nasionach konopi dużej ilości kwasów tłuszczowych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co istotne, konopie zawierają niemal idealny, rzadko spotykany, stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6, czyli 1:3. Dlaczego te proporcje są tak ważne? Kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują działanie przeciwzapalne, omega-6 natomiast prozapalne. Aby organizm właściwie funkcjonował i miał mniejszą skłonność do stanów zapalnych należy dbać o odpowiednią ilość zarówno jednych, jak i drugich kwasów. Tymczasem, według badań zdecydowanie więcej dostarczamy naszym organizmom kwasów omega-6, co przyczynia się do powstawania wielu chorób. Spożywanie kwasów w odpowiednich proporcjach dobrze wpływa na działanie układu pokarmowego, stan skóry, sprzyja zmniejszeniu stanów zapalnych stawów, a także zmniejsza ryzyko zawału serca, obniża ciśnienie i poziom cholesterolu we krwi.

Bogactwo witamin i minerałów

Obok kwasów tłuszczowych, ważnym składnikiem nasion konopi są witaminy i minerały. Znajdziemy w nich przede wszystkim witaminę E, wapń, żelazo, magnez, fosfor czy cynk. Dzięki temu konopie pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, zapewniają zdrowy wygląd i zapobiegają chorobom serca. Białko i błonnik pokarmowy Białko, które znajduje się w konopiach jest porównywalne do białek zwierzęcych, jednak zdecydowanie korzystniej wpływa na zdrowie. Jest bardzo dobrze przyswajalne przez ludzki organizm. Konopie polecane są również dla osób walczących z nadwagą, ze względu na zawartość błonnika pokarmowego. Doskonale wpływa on na funkcjonowanie układu pokarmowego. Konopie nadal są przez wielu niedoceniane, jednak ze względu na swój niepowtarzalny skład powinny stać się ważnym elementem zdrowej diety każdego człowieka.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą redakcji serwisu https://gdziekupicnasionakonopi.pl