Przechowywanie nasion marihuany przez 10 lat? To możliwe

Co zrobić z nasionami marihuany, które mają już kilka lat? Czy nadal mogą mieć podobne właściwości do nowych? W jaki sposób przechowywać nasiona konopii, by nawet po kilku latach mogły dobrze sprawdzić się w hodowli?

Te pytania zadaje sobie wielu, zwłaszcza początkujących hodowców. Nasiona marihuany nie mają bowiem określonego, sztywnego terminu przydatności do użytku. Co więcej, ilu hodowców, tyle opinii, bo przypadki bywają różne. Wielu doświadczonych hodowców uważa jednak, że pięcioletnie nasiona jak najbardziej nadają się do uprawy i mogą zachować swoje właściwości, a niektórzy twierdzą, że nawet przechowywanie ich przez 10 lat nie szkodzi im w stopniu negatywnie wpływającym na właściwości. Tyle tylko, że przechowywane muszą być w odpowiedni sposób.

Jak przechowywać nasiona, by dać im dłuższe życie?

By wydłużyć żywotność nasion należy zastosować kilka podstawowych zasad. Trzeba pamiętać, by stosować je konsekwentnie, ponieważ w przeciwnym wypadku korzystnego efektu nie będzie. Te zasady to:

1. Trzymać nasiona w zacienionym, chłodnym miejscu. Światło słoneczne to ich największy wróg. Jeżeli chce się dłużej zachować ich podstawowe właściwości, należy za wszelką cenę go unikać.

2. Zadbać o suche otoczenie. Wydłużenie “terminu przydatności” nasion zależy także od wilgotności w miejscu ich przechowywania. Podobnie jak światło słoneczne, wilgotne otoczenie źle na nie wpływa. Oba te czynniki w połączeniu mogą doprowadzić do przedwczesnego kiełkowania. Jeżeli to możliwe, wilgotność otoczenia, w którym przechowywane są nasiona nie powinna przekraczać 9 %. W ochronie przed nadmierną wilgocią dobrze sprawdzą się środki stosowane do suszenia żywności.

3. Unikać zmian temperatury. Temperatura przechowywania nasion powinna być stała i nie zmieniać się znacząco. Najlepiej przez cały czas nie zmieniać miejsca, jeśli w danym miejscu jest możliwe zapewnienie stałej temperatury. Należy o tym pamiętać również w przypadku przechowywania nasion w temperaturach ujemnych. Niektórzy hodowcy decydują się na trzymanie ich w lodówce lub zamrażarce. W takim przypadku również należy być konsekwentnym i nie zmieniać miejsca “pobytu” nasion, jeśli miałoby się to wiązać z gwałtownym skokiem temperatury. Ponadto, ewentualne zamrażanie i rozmrażanie także powoduje pojawienie się wilgoci, co nasionom szkodzi.

W jaki sposób zabezpieczyć nasiona?

Jak wspomniano powyżej, podstawową zasadą przechowywania jest znalezienie dla nich miejsca ciemnego, suchego i chłodnego oraz konsekwentne trzymanie się go, bo nasiona zmian nie lubią. Równie ważne jest jednak ich odpowiednie zabezpieczenie, zwłaszcza jeśli wiadomo, że mają być przechowywane przez dłuższy czas. Popularnym sposobem jest zastosowanie hermetycznie zamykanych pojemników, do których wkłada się woreczek strunowy z nasionami. Bardzo dobrze sprawdzą się także pojemniki próżniowe.

Nasiona marihuany nie mają określonego terminu “przydatności”, po upływie którego na pewno stracą swoje właściwości. Mogą sprawdzić się dobrze po kilku, a nawet 10 latach. Warunkiem podstawowym jest jednak ich odpowiednie przechowywanie, bez którego szybko staną się bezużyteczne.

https://www.taniesianie.pl/