Rodzaje marihuany – lista najważniejszych odmian

Listę taką możemy skomponować, przyjmując różnorodne kryteria – może to być zestawienie odmian najmocniejszych, najpopularniejszych, najbardziej rozpoznawalnych albo najtańszych. Nieważne, w jaki sposób będziemy rozpatrywali różnorodność gatunkową konopi, nie podlega dyskusji, że cannabis ponownie zyskuje na popularności na całym świecie. Nawet w naszym kraju ludzie powoli przekonują się, że marihuana to nie jest żaden groźny narkotyk, a raczej lekka używka nieniosąca wielkich zagrożeń.

Zielona historia

Na początek kilka słów o samej marihuanie. Słowo „marihuana” oznacza susz pozyskiwany z konopi, który zawiera substancje psychoaktywne, stosowane w głównej mierze w celach rekreacji i lecznictwa. Produkuje się go z suszonych kwiatostanów żeńskich typów cannabis. Najbardziej znaną substancją związaną z konopiami jest THC i CBD. Ta pierwsza to tetrahydrokannabinol i jest jedną z ponad 450 znanych składników rośliny, natomiast druga to kannabidiol i jest powszechnie stosowana jako środek leczniczy i kosmetyczny, nie ma działania psychoaktywnego. THC wprowadza człowieka w stan, który charakteryzuje się w zależności od przyjętej dawki odczuwaniem euforii, zwiększeniem łaknienia, trudnościami z koncentracją, zaburzeniami czasu i przestrzeni oraz wieloma innymi. Efekty utrzymują się średnio około 4 godzin w zależności od dawki. Przy nadmiernej ilości pojawiają się halucynacje, urojenia, paranoja, lęki i psychoza. Z fizycznych efektów mogą pojawić się nudności, wzrost tętna i trudności z oddychaniem.

Lista przebojów

Naszą listę zaczniemy od zestawienia najmocniejszych odmian. Krótko i na temat. Niekoniecznie będą to nowości, czasami dobry klasyk po prostu ewoluuje i nabiera mocy. Odmiany te to skutek wieloletnich prac nad danym gatunkiem, przez wiele pokoleń udoskonalane i modyfikowane, tak by uzyskiwać wysokie wartości THC.

Chemdawg – odmiana posiadająca niegdyś tytuł najmocniejszej na świecie. Poziom 32,13 %, uprawiane przez Next Harvest w Denver CO. Jest to hybryda indica dominująca (55%), która nadaje ostrego zapachu, często służy do tworzenia kolejnego popularnego szczepu – Sour Diesel. Z pewnością nie jest to typ dla początkujących, bardzo popularny na całym zachodnim wybrzeżu oraz w Kalifornii, szczególnie wśród artystów i twórców.

Jack Herer – klasyka. Posiada swoją nazwę od słynnego działacza Jacka Herera. Hybryda wychodząca się z sativy, niosąca pamięć człowieka, który wierzył w uzdrowienie świata przez konopie. Wszystkich, którzy nie mieli jeszcze styczności z książką Jacka Herera „Imperator nie nosi ubrań”, zapraszamy po darmowy egzemplarz na jackherer.com.

Kosher Kush – to indica o dużej mocy, dająca uśmierzenie bólu i pobudzająca apetyt, ma około 29% THC, co czyni tę odmianę idealną na wieczór. Zwycięzca wielu nagród, przekonaj się sam dlaczego.

Strawberry Bananakrzyżówka Banana Kush z Crocket Strawberry Bubblegum, z dominującą cechą indica (70%). Krzyżówka opracowana przez Serious Seeds. Zawartość THC kształtuje się w okolicach 27%, co daje solidne odczucia przy akompaniamencie truskawek i bananów.

Ghost Train Hazeto mieszanka Ghost OG i Neville’s Wreck, bazująca na sativie (70%) i dająca niezwykłe efekty. Profil sativa jest tu mocno widoczny, dostarcza dużą dawkę energii i pobudza kreatywność. Lubiana przez ludzi „tworzących”, sprzedawana przez Rare Dankness.

W tym miejscu już poza konkursem warto wspomnieć o odmianie Future #1. Jest o szczep uprawiany przez 7 Points Oregon w Portland, który pobił wszelkie rekordy i okazał się bardzo mocny. Wynik tej odmiany wywołał pewną konsternację i ożywił dyskusję na temat tak silnych odmian. Kilkukrotne przebadanie i kalibracja urządzeń potwierdziły ostateczny wynik Future #1 na poziomie 37,28% THC!

Zmiana kategorii rozpatrywania

Jeżeli spojrzymy na konopie pod innym kątem, możemy wybrać inną listę, która będzie zupełnie odmienna od poprzedniej. Segregując po cenie, popularności, mocy, femi czy auto, można natknąć się na wiele różnych gatunków. Według ekspertów do spraw marihuany istnieje co najmniej 780 znanych szczepów tej rośliny. Liczba ta nie jest jednak stała, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści ciągle eksperymentują w poszukiwaniu Złotego Graala świata marihuany. Nie jest też tak, że wszystkie wymyślone odmiany są oficjalnie uznane. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której grower wymyśla nową odmianę i aby uczynić ją rozpoznawalną i bardziej popularną od razu nadaje jej nową nazwę. Po krótkim czasie okazuje się jednak, że nie udaje się zdobyć uznania i odmiana znika z rynku, być może kiedyś wracając, ale już pod inną nazwą. Pamiętajmy także, że istnieje mnóstwo szczepów stworzonych w domowych plantacjach, które nigdy nie zostaną upowszechnione, ale nadal stanowią unikalną mieszankę genów. Wszystko to komplikuje określenie, ile jest odmian, zwłaszcza że nie istnieje coś takiego jak oficjalny protokół do rejestracji i nadawania nowych nazw.

Popularność 

Na koniec szybka lista najpopularniejszych odmian feminizowanych. Zacznijmy od mocnej odmiany Royal Gorilla, euforia w oparach ziemistego, pachnącego sosnowym lasem dymu to niezapomniane doznania. Kolejna odmiana to niesłabnący bestseller – Nothern Light. Takiego klasyka nie trzeba nikomu przedstawiać. Klasa sama w sobie. Dalej mamy ciekawy przypadek w postaci pysznych słodkich buchów pod nazwą Green Gelato, w dodatku z duża mocą, bo ten typ ma THC na poziomie 27%! Teraz kolej na kolejny klasyk – Amnesia Haze. Zdobywczyni wielu nagród i bardzo produktywna roślina, której zbiory w granicach 600 gramów to żaden problem. Na koniec wspomniana wcześniej odmiana Sour Diesel charakteryzująca się ostrym aromatem i ciężkimi ziołowymi smakami. Te konopie najpierw czuć w całym otoczeniu, a dopiero później widać.

Na tym zakończymy, choć wymieniać można byłoby jeszcze długo. Sativa, indica, automaty, feminizowane, klasyczne, najpopularniejsze itp. Tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia, bo najróżniejszego towaru na rynku nie brakuje i dostęp do niego dzisiaj wcale nie jest trudny.