Terpeny – tajemniczy składnik marihuany

W składzie marihuany znajduje się kilkaset różnorodnych substancji aktywnych. Niemal każda z nich wykazuje lecznicze działanie. Nic zatem dziwnego, że roślina ta jest tak wyjątkowa. Tym razem przyjrzymy się zawartym w niej terpenom.

Do najbardziej znanych substancji znajdujących się w marihuanie zaliczymy przede wszystkim kannabinoidy, a wśród nich między innymi THC czy CBD – głownie znany z oleju CBD. Nie można jednak pominąć pozostałych składników zawartych w tej roślinie, między innymi terpenów, czyli lotnych cząsteczek aromatycznych. Odpowiadają one między innymi za zapach i smak marihuany, ale mają również wiele innych właściwości. Przyjrzyjmy się kilku wybranym terpenom zawartym w konopiach.

Linalo

To jeden z najczęściej wymienianych terpenów. Ma przyjemny, kwiatowy zapach i spotkamy go między innymi w lawendzie czy cytrusach, a także w konopiach. Wykazuje szereg dobroczynnych właściwości. Działa nasennie, łagodzi napady padaczkowe oraz lęki. Linalol ma również działanie przeciwbólowe.

Mircen

Spotkamy go nie tylko w konopiach, ale również w trawie cytrusowej czy liściach eukaliptusa. Mircen może zwiększać działanie innych substancji, w tym również THC. Terpen ten relaksuje, leczy bóle i bezsenność. Spotkamy go zwłaszcza w odmianach Indica.

Limonen

Ma intensywny cytrusowy aromat. Obok konopi, występuje także w mięcie czy w skórkach owoców. Badania potwierdziły, że limonen jest pomocny w łagodzeniu depresji oraz w leczeniu refluksu żołądkowego.

Humulen

Zapach tego terpenu zbliżony jest do aromat chmielu. Działa przede wszystkim przeciwzapalnie, ale również antybakteryjnie. Humulen zmniejsza łaknienie.

Fitol

Jego aromat jest bardzo delikatny. Spotkamy go między innymi w zielonej herbacie. Ma działanie nasenne. Polecany jest osobom, które cierpią na bezsenność.

Lista terpenów zawartych w marihuanie jest znacznie dłuższa. Każdy z nich ma charakterystyczny zapach oraz wyjątkowe właściwości.