W ciąży nie piję, ale palę marihuanę – fakt czy mit?

O jej leczniczych właściwościach coraz więcej i szerzej się mówi. Marihuana ma wielu zwolenników, jednak nie brakuje osób, które uważają ją za absolutne zło. Ci, którzy znają jej niezwykłą moc, przekonują, że potrafi złagodzić wiele uciążliwych dolegliwości. Czy do tego grona możemy zaliczyć kobiety w ciąży?
Brzmi to szokująco, jednak okazuje się, że już setki, a nawet tysiące lat temu kobiety korzystały z leczniczych właściwości konopi indyjskich podczas ciąży. Czym przekonała je do siebie marihuana?

Ciąża a konopie indyjskie

Mimo że ciąża to magiczny i radosny czas, wiele kobiet zmaga się w tym okresie z różnymi dolegliwościami. Szczególnie pierwszy trymestr potrafi dać w kość. Niechęć do jedzenia, ciągłe nudności czy bezsenność – to najpopularniejsze symptomy tego wyjątkowego stanu. Jak sobie z nimi radzić? Większość lekarzy odradza stosowanie jakichkolwiek leków ze względu na brak wystarczających danych dotyczących ewnetualnego wpływu na rozwój płodu. Kobiety sięgają zatem po naturalne leki, w tym między innymi konopie indyjskie.
Lista dolegliwości, z którymi potrafi sobie poradzić marihuana jest naprawdę długa. Jeden z głównych jej składników aktywnych – kannabinoid THC (odpowiedzialny również za działanie psychodeliczne) – doskonale łagodzi ból i nudności, a także polepsza sen i apetyt. Nic dziwnego, że zmęczone ciężarne szukają ukojenia w konopiach. Czy słusznie?

Zagrożenia wynikające z zażywania marihuany w ciąży

Żaden lekarz na pewno nie pochwali palenia marihuany w ciąży. Konopie indyjskie można jednak dostarczać do organizmu na różne sposoby. Okazuje się, że w krajach, w których marihuana jest legalna (zwłaszcza w Stanach), nawet współczesne kobiety w ciąży potrafią po nią sięgnąć. Zdania są jednak podzielone. Część lekarzy uważa, że stosowanie konopi indyjskich podczas ciąży może negatywnie wpływać na rozwój dziecka – powodować anemię, niską wagę urodzeniową czy problemy z pamięcią. Pozostali nie widzą związku pomiędzy zażywaniem marihuany medycznej, a opisywanymi skutkami. Nie ma, niestety, wiarygodnych, wnikliwych badań na ten temat. Mimo to statystyki pokazują, że z każdym rokiem coraz więcej ciężarnych sięga po ten naturalny specyfik.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą redakcji serwisu https://gdziekupicnasionakonopi.pl