Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kwitnieniu konopi

Aby uprawa konopi przyniosła satysfakcjonujące efekty, należy zapewnić im odpowiednie warunki. W Polsce hodowla marihuany jest nielegalna, ale coraz więcej krajów liberalizuje prawo dotyczące tej rośliny, zwłaszcza jej medycznych odmian.
Póki co polscy pacjenci mogą dostać receptę od lekarza i kupić gotowe produkty z zawartością marihuany w aptece. Niewykluczone, że za jakiś czas będzie możliwe samodzielne hodowanie tej rośliny do własnych celów. To znacznie zmniejszyłoby koszty leczenia. Droga do tego pewnie jeszcze daleka, ale nie zaszkodzi dowiedzieć się więcej na temat uprawy konopi. Tym razem skupimy się na ich okresie kwitnienia.

Kwitnienie, czyli rozwój konopi

Po kiełkowaniu i fazie wegetatywnej przychodzi czas na kwitnienie konopi, czyli inaczej pąkowanie. To nic innego jak właściwy rozwój rośliny – moment, w którym pojawiają się kwiaty, a konopie zaczynają przyciągać zapachem. Czas kwitnienia oraz moment zbiorów zależny jest od odmiany rośliny. Indoor mogą kwitnąć o każdej porze roku, outdoor zazwyczaj są gotowe do zbiorów jesienią. Wiele w przypadku marihuany zależy od zmian hormonalnych.
Wśród wielu rozmaitych odmian konopi, najczęściej spotykane są dwie:
Autokwitnące – roślina zaczyna kwitnąć bez względu na cykl światła.
APD (Absolutely Photo Determinate) – to odmiany całkowicie zależne od światła.
Możemy wyróżnić dwa etapy kwitnienia konopi. Po pierwsze różnicowanie. To sam początek fazy kwitnienia, wyraźnie zauważalny. Zmienia się wówczas sposób rośnięcia rośliny. Krótko po fazie różnicowania, rozpoczyna się właściwy etap kwitnienia. Rozwijają się kwiaty, a na gałązkach wyrastają kielichy z żeńskimi słupkami. Roślina pokrywa się póki co niewielkimi trichomami, które już zaczynają produkcję żywicy. Z czasem tworzą się coraz większe liście i imponujące kwiatostany. Po kilku tygodniach powstają topy o dużych rozmiarach, obficie pokryte żywicą. Wówczas roślina osiąga pełną dojrzałość.

W Polsce zabronione jest palenie i uprawa konopi indyjskich! Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii nasiona konopi indyjskich nie są ani narkotykiem (tzn. żadną z substancji wyszczególnionych w załącznikach do Ustawy), ani prekursorem, co oznacza, ze nie są objęte szczególnymi zasadami dotyczącymi posiadania, handlu. Dlatego też, legalne jest kupno, posiadanie i kolekcjonowanie nasion marihuany (konopi). Jednak kiełkowanie, uprawa, nawet samo przygotowanie pod uprawę jest nielegalne w świetle prawa (art.45 /i nast./ p.3. i 4. Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005 z późn. zmianami).